Onels | Oleje roślinne w pielęgnacji suchej skóry
 

Oleje roślinne w pielęgnacji suchej skóry

Oleje roślinne w pielęgnacji suchej skóry

Sucha skóra a bariera hydro – lipidowa.

Niezwykle istotnym elementem decydującym o nawilżeniu skóry jest bariera hydrolipidowa, tzw. płaszcz wodno-lipidowy, składającego się głównie z sebum i wydzieliny gruczołów łojowych, który zapewnia miękkość skóry oraz tworzy na jej powierzchni warstwę antybakteryjną.

Płaszcz wodno- lipidowy składa się z: Lipidów, wolnych kwasów tłuszczowych, glicerydów, wosków, skwalenu, cholesterolu, steroli oraz innych substancji.

Mieszanka lipidowa miesza się z pewną ilością wody i składnikami potu, tworząc emulsję typu w/o. Utworzenie takiej emulsji jest możliwe dzięki obecności steroli, pełniących funkcję emulgatorów typu w/o. W wodnej fazie takiej emulsji rozpuszczone są substancje wydzielane przez pot z których większość ma właściwości higroskopijne. Przyciągają one wodę z otoczenia i utrudniają jej parowanie z warstwy rogowej.

Niestety każdego dnia nasza bariera hydrolipidowa jest niszczona przez wiele czynników zewnętrznych.

Czynniki niszczące barierę hydrolipidową.

Do czynników niszczących barierę hydrolipidową należą środki myjące zawierające detergenty i inne substancje chemiczne. Do jej destrukcji przyczyniają się także wolne rodniki, gorąca woda, czynniki mechaniczne, niesprzyjające warunki atmosferyczne i środowiskowe. Jeśli ekspozycja na nie jest stała i często powtarzalna , mogą one spowodować przyspieszenie przeznaskórkowej utraty wody ( TEWL ) i wysuszenie skóry, która robi się cienka, ziemista i szorstka. Następnie pojawia się nadwrażliwość. Zmniejsza się ilość lipidów w naskórku, zniszczony jest płaszcz wodno-lipidowy, skóra traci swoja podstawową funkcję jaką jest ochrona przed środowiskiem zewnętrznym.

Dobrze dobrana pielęgnacja przywracająca prawidłowe nawilżenie suchej skóry powinna być wzbogacona o naturalne oleje roślinne.

Nie bójmy się pielęgnacji warstwowej, jeśli skóra wysycha w ciągu dnia, jeśli rano skóra jest spierzchnięta i zaczerwieniona, uszczelnijmy naskórek lipidami.

Produkty zwiększające nawodnienie skóry pozostawiają bardziej zauważalny film, który tworzy sztuczną barierę.

Działanie większości nawilżaczy polega na pozostawieniu na powierzchni skóry nieprzepuszczalnego wody filmu, który zmniejsza parowanie wody zawartej w skórze do atmosfery o mniejszej wilgotności.

Rola Nawilżaczy

Nawilżacze nie nawilżają skóry. Jeśli ich nazwę potraktować dosłownie, należy uznać, że wprowadza ona w błąd, ponieważ nawilżacze nie dodają wody do skóry.

Woda w recepturach kosmetycznych jest tylko substancją pomocniczą, która wyparowuje, nierzadko dodatkowo wysuszając skórę i nie zwiększa zawartości wody w skórze, częste stosowanie nawilżaczy pogłębia uszkodzenia skóry suchej ze względu na powtarzane zwilżanie i wysychanie wody na powierzchni skóry.

Pamiętać trzeba, że redukcja zmarszczek może wydawać się korzystnym aspektem działania nawilżaczy, jednak bez naprawy bariery skóry jest ona krótkotrwała.

 

Działanie nawilżaczy, które nawadniają skórę, polega na zmniejszeniu przeznaskórkowej utracie wody (TEWL) oraz przyciąganiu wody do odwodnionej warstwy rogowej naskórka.

substancje, które ograniczają przeznaskórkową utratę wody, to oleiste substancje okluzyjne. Najlepsze nawodnienie skóry uzyskamy poprzez stosowanie produktów oleistych zamykając nimi warstwę produktu opartego na bazie wody i humektantów ( gliceryna, sorbitol, glikol, kwas hialuronowy, sól PCA, białka).

Oleje roślinne prawdziwie naturalne są kompatybilne z naszą skórą, uszczelniają naskórek, imitują sebum. Oleje w nich zawarte są tłoczone na zimno i nierafinowane i bardziej wartościowe dla naszego organizmu. Zazwyczaj możemy rozpoznać je po tym, że mają nieco ciemniejszą barwę (od żółtej, pomarańczowej aż do brązowej) i intensywniejszy naturalny zapach uzależniony od rodzaju rośliny olejodajnej. Bardzo dobrze widać to na przykładzie naszego organicznego oleju z Dzikiej Róży, który charakteryzuje się słodko- cierpką nutą zapachową wynikającą z naturalnego aromatu owoców i ciemno pomarańczową barwą.

Oleje roślinne podstawa w odbudowa bariery hydro-lipidowej

Olej z nasion Dzikiej Róży

Bogaty jest w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które wspomagają funkcjonowanie skory, kondycjonują ją, wzmacniają jej barierę ochronną, powodują wzrost nawilżenia skóry. NNKT to składniki błon komórkowych skóry. Wzmocnienie ich powoduje zwiększenie elastyczności skóry. Biorą one także udział w tworzeniu ceramidów. Zatem dostarczenie ich skórze powoduje poprawę funkcjonowania bariery ochronnej. Jak wszystkie oleje, przez wzgląd na właściwości okluzyjne, Rosa Canina Seed Oil ogranicza Transepidermalną ucieczkę wody ze skóry (TEWL). Im wyższy stopień nienasycenia kwasu tłuszczowego, tym wyższe są jego zdolności penetracyjne. Niedobór NNKT powoduje przesuszenie, utratę elastyczności i gładkości skóry, nadmierne łuszczenie oraz ogólne pogorszenie stanu naskórka.

Na szczęście zmiany skórne wynikające z niedoboru NNKT można przywrócić przezskórnie poprzez stosowanie olejów zawierających większą część tych kwasów. Olej z Dzikiej Róży posiada Kwas Oleinowy, kwas linoleinowy, palmitynowy, stearynowy. Olej ten bogaty jest również we flawonoidy, taniny, witaminę C oraz betakaroten. Ten bogaty skład czyni Olej z Dzikiej róży cennym surowcem o działaniu naprawczym, regenerującym i kondycjonującym skórę.

Regularne stosowanie oleju powoduje aktywację najgłębszych warstw komórek skóry do wytwarzania kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Olej opóźnia skutki fotostarzenia skóry, ujędrnia i działa przeciwstarzeniowo, spłyca drobne zmarszczki oraz redukuje przebarwienia.

Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy Olej z Dzikiej Róży wykazuje wysoki poziom ochrony przed występowaniem stanów zapalnych oraz przed stresem oksydacyjnym.

Oleje roślinne podstawa w odbudowa bariery hydro-lipidowej

Camellia Japonica

Naturalny olej z Kamelii japońskiej zwany w Azji jako Tsubaki jest stosowany od dawna przez kobiety z Dalekiego Wschodu. Ten cenny produkt pielęgnacyjny zawiera 83% kwasu oleinowego. Regularnie stosowany przywraca skórze gładkość, elastyczność i długotrwałe uczucie nawilżenia jest też skutecznym przeciwutleniaczem działa przeciwzmarszczkowo zwiększając syntezę kolagenu w skórze. Wykazuje działanie łagodzące podrażnienia. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie bariery skórno- naskórkowej i ogranicza TEWL. Można stosować go samodzielnie lub dodając do kremu do twarzy, balsamu do ciała lub wcierając w uszkodzone końcówki włosów i płytkę paznokciową.

Skwalan

Ważnym składnikiem lipidów naskórkowych jest także skwalen. Niestety jest on bardzo nietrwały i niestabilny na co mają wpływ zawarte w łańcuchu wiązania nienasycone.  Jego naturalnym stabilnym i nasyconym odpowiednikiem  stosowanym w  pielęgnacji  jest  skwalan roślinny  (z trzciny cukrowej). Dzięki działaniu regenerującym,  przeciwzapalnym  i wyciszającym podrażnienia skóry oraz niwelujące jej suchość jest cenionym składnikiem o działaniu kosmetycznym. Przynosi natychmiastową ulgę skórze nadmiernie wysuszonej, podrażnionej, skłonnej do zaczerwienienia.

Podsumowanie

 Korzyści płynące ze stosowania naturalnych olejów, pozytywny wpływ na skórę, roślinny zapach i piękna barwa wydają się być wielka zaletą w porównaniu do wysoko przetworzonych olejów rafinowanych pozbawionych wielu składników aktywnych. Sposób tłoczenia oleju tez ma bardzo duże znaczenie dla ich jakości. Najcenniejsze są tłoczone na zimno, gdyż podczas obróbki cieplnej ulega zniszczeniu wiele cennych składników aktywnych.