Onels | oczyszczanie
 

oczyszczanie

oczyszczanie

Bariera hydro-lipidowa a oczyszczanie

Czy dobierając odpowiednią pielęgnację skupiamy się tylko na kremie?

Nie!! Najlepszy krem nie zadziała, jeśli nie zadbamy o skórę od momentu oczyszczania.

Zanieczyszczenia pozostające na skórze, złuszczony martwy naskórek, sebum nagromadzone przez noc, potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów – mogą zaburzyć naturalną równowagę skóry i doprowadzić do pojawienia się niedoskonałości.

Wiele osób nie dostrzega związku pomiędzy pojawieniem się problemów, jak podrażnienie czy suchość, a codziennym używaniem środka myjącego skórę. Zamiast zastanowić się nad przyczyną wystąpienia problemów, stosuje się nawilżające kosmetyki pielęgnacyjne, które mają pomóc w walce z problemem.

Mitem jest stwierdzenie, że wszystkie środki oczyszczające są sobie równe.

W rzeczywistości ich stosowanie może potencjalnie mieć wiele korzystnych lub szkodliwych skutków dla skóry.

Najpopularniejszymi formami preparatów myjących są – emulsje i żele. Oczywistą cechą świadczącą o jakości tych produktów jest łatwość usuwania brudu, dobre właściwości pianotwórcze.

Preparaty tego typu mogą wymywać powierzchniowy film hydro-lipidowy a także penetrować do naskórka, uszkadzając jego strukturę. Konsekwencją takiego działania jest zwiększenie TEWL, przesuszenie skóry, podrażnienia oraz stany zapalne.

Bariera hydro-lipidowa

Najbardziej zewnętrznym czynnikiem tworzącym barierę ochronną naskórka są lipidy powierzchniowe, utworzone z sebum produkowanego przez gruczoły łojowe oraz spoiwa międzykomórkowego powstałego w czasie złuszczania się naskórka (wydzielane przez blaszkowate ziarnistości).

Lipidy pomagają utrzymać NMF wewnątrz komórek, biorą udział w zapobieganiu przeznaskórkowej utracie wody (TEWL) oraz wnikaniu szkodliwych bakterii, zapobiegają również wchłanianiu przez skórę związków rozpuszczalnych w wodzie. Łój( sebum) skóry składa się w 50% z mono-, di- i trój glicerydów kwasów tłuszczowych , w 10 – 25% wolnych kwasów tłuszczowych, wosków i wyższych estrów (około 2%) oraz skwalenu (5-10%), cholesterolu i jego estrów.

Wewnętrzną barierę stanowi cement międzykomórkowy, w którego skład wchodzą: wolne kwasy tłuszczowe, ceramidy, trójglicerydy oraz cholesterol. Lipidy te powstają w ciałkach Odlanda – strukturach znajdujących się wewnątrz komórek naskórka. Obok wymienionych lipidów można również spotkać pewne ilości siarczanu cholesterolu i lipidów niepolarnych. Cement międzykomórkowy ma strukturę dwuwarstwową – bipolarną. Odgrywa kluczową rolę w wyglądzie i zachowaniu skóry, dzięki zdolności wiązania i zatrzymywania wody. Decyduje również o procesach przylegania i złuszczania komórek warstwy rogowej naskórka. W zależności od temperatury otoczenia posiada odmienny stan skupienia.

Negatywny wpływ środków myjących na skórę i barierę hydro-lipidową w kosmetykach myjących.

Siła działania wysuszającego i drażniącego środków myjących zależy od wielu czynników.

Pierwszym z nich jest rodzaj środka powierzchniowo czynnego.

Niektóre środki powierzchniowo czynne solublizują lipidy, skutkować to może zaburzeniem jej funkcji barierowej i podwyższeniu TEWL, może wtedy dochodzić do absorpcji monomerów o niewielkich rozmiarach i wbudowaniu się w ciekłokrystaliczną strukturę naskórka, zaburzając jego budowę przestrzenną i zwiększając przepuszczalność.

Ze względu na to że zostaje zwiększona przepuszczalność naskórka monomery z SPC (Środek Powierzchniowo Czynny) mogą migrować do głębszych warstw naskórka i zadziałać drażniącego na skórę. Ponadto cząsteczki wody mogą przemieszczać się na powierzchnię naskórka, czego efektem jest wysuszenie, obserwujemy efekt suchości i małej elastyczności skóry.

Działanie drażniące zależy także od odczynu (pH) środka myjącego.

Fizjologiczne pH skóry wynosi około 5,5.Mydła o zasadowym pH powodują uszkodzenie lipidów warstwy rogowej naskórka, przyczyniając się w ten sposób do wzrostu TEWL i w efekcie do wysuszenia skóry. Dlatego istotne jest, aby środek czyszczący miał neutralne lub lekko kwaśne pH, zbliżone do pH zdrowej skóry. Istotny wpływ na działanie środków myjących ma także ich dokładne spłukiwanie.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że im dłużej środek myjący pozostaje na skórze, tym bardziej zwiększa się ryzyko powstawania podrażnień.

Dobierając metodę oczyszczania skóry należy zatem dobrać produkty w taki sposób, aby zminimalizować potencjalne dalsze osłabienie bariery hydrolipidowej.

Kopia Kopia Kopia Kopia Zarządzanie czasem — kopia (707×800 px) (707×700 px) (707×500 px) (1000×500 px) (1000×500 px) (707×700 px)

Mydła

W Praktyce najczęściej wybieranymi produktami do oczyszczania skóry są mydła. Ich popularność wynika z wysokiej skuteczności. Mydła są chemicznie solami wyższych kwasów tłuszczowych i metali alkalicznych. Charakteryzują się odczynem(pH) zasadowym. Mają one zdolność dobrego emulgowania zanieczyszczeń i wydzieliny gruczołów łojowych. Stosowanie ich może jednak powodować negatywne konsekwencje.

Mydła niszczą naturalnie występujące w skórze czynniki nawilżające -rozpuszczają związki tłuszczowe wchodzące w skład bariery ochronnej oraz uszkadzają białka w warstwie rogowej naskórka.

Ponadto mydła powodują rozszczelnienie membran lipidowych oraz przyczyniają się do zakłóceń w budowie naskórka. Ze względu na naruszenie równowagi hydrolipidowej naskórka dochodzi do przyspieszenia utraty wody ze skóry. Niestety im bardziej skóra jest sucha, tym mniej sprawnie działają mechanizmy odpowiedzialne za odbudowę bariery hydrolipidowej. Wskutek tego skóra nie jest w stanie uzupełnić powstałych ubytków lipidów i naturalnych czynników nawilżających i problem suchości pogłębia się coraz bardziej.

Kopia Kopia Kopia Kopia Zarządzanie czasem — kopia (707×800 px) (707×700 px) (707×500 px) (1000×500 px) (1000×500 px) (707×700 px) (707×500 px)

Łagodne środki oczyszczające skórę

Zwłaszcza w przypadku osób z problemem suchej skóry najlepiej używać jedynie bardzo łagodnych, jak najbardziej naturalnych środków czyszczących. Powinny one bazować na łagodnych naturalnych środkach myjących, w szczególności nie zawierających w swoim składzie detergentów, takich jak SLS (Sodium lauryl sulfate) oraz SLES (Sodium laureth sulfate).Substancji te bardzo efektywnie wiążą fizjologiczne lipidy skóry i wskutek tego powodują drastyczny wzrost TEWL. Świetnie sprawdzają się naturalne proszek do mycia twarzy na bazie delikatnych komponentów myjących, które skutecznie oczyszcza wrażliwą skórę jednocześnie dbając o jej odpowiednie nawilżenie i ukojenie. Matcha&Malus to delikatność połączona ze skutecznym oczyszczeniem skóry. a bogactwo składników aktywnych dba i pielęgnuje każdy rodzaj skóry dodatkowo sorbitol dba o odpowiednie nawilżenie.

Dodatkowe porady

Kwasy tłuszczowe są najbardziej podatne na możliwe oddziaływanie z roztworem surfaktantów. Warunkiem zachowania zdrowej bariery naskórkowej przez naskórek jest odpowiednie dostarczanie ceramidów, kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Efektem zbyt dużych ubytków kwasów tłuszczowych jest wzrost TEWL, poczucie suchości, pękania, w skrajnych przypadkach powstawania rumienia oraz zakłócenia normalnych procesów złuszczania naskórka.

Chociaż usunięcie krótko łańcuchowych i nienasyconych kwasów tłuszczowych jest pożądane w przypadku codziennych czynności związanych z higieną, to ubytek kwasu stearynowego i innych długołańcuchowych kwasów tłuszczowych może mieć negatywny wpływ na funkcję barierową naskórka. Świetnym uzupełnieniem będzie dodanie do codziennej pielęgnacji olejów naturalnych o wysokiej zawartości NNKT najlepiej zimno tłoczonych z upraw organicznych – nasze propozycje: Dzika Róża, Tsubaki, Mystic Oil Day.