Onels | Naturalne produkty do demakijażu
 

Naturalne produkty do demakijażu

Naturalne produkty do demakijażu

Demakijaż – krok 1 w pielęgnacji

Podkład wyglądający nieskazitelnie przez 12h ? Pomadka dająca perfekcyjny, długotrwały makijaż ust? Zastygające kremowe cienie do powiek? Wodoodporny tusz do rzęs? Zwiększone użycie i trwałość kosmetyków kolorowych ciągnie za sobą rosnącą potrzebę i oczekiwania w kwestii demakijażu. Wiele z nas szuka nowych rozwiązań wzbogacających rytuał pielęgnacji zwracając uwagę na skuteczność i dodatkowe korzyści płynące z ich użycia, warto więc poszerzyć swoją pielęgnację o nowe rozwiązania w dziedzinie demakijażu.

Demakijaż to jeden z najbardziej kluczowych elementów codziennej pielęgnacji. Dokładne i przy tym delikatne oczyszczenie twarzy jest podstawa rozpoczęcia prawidłowej pielęgnacji zgodnej z potrzebami naszej skóry. Odpowiednie oczyszczenie pozwala zachować skórę w dobrej kondycji dzięki usunięciu zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska zewnętrznego, kurzu, makijażu oraz sebum. Poza tym sprawia, że produkty pielęgnacyjne nakładane w dalszych etapach działają efektywniej. Z kolei niedokładne oczyszczenie może grozić stanami zapalnymi, podrażnieniem oraz szybszym starzeniem się skóry.

Bardzo ważne jest oczyszczanie skóry pod oczami. Mając na uwadze delikatną w tej okolicy skórę, warto wybierać płyny do demakijażu, które powinny łatwo usuwać zanieczyszczenia bez konieczności intensywnego pocierania i rozciągania powiek.

Jak działają produkty do demakijażu?

Większość zanieczyszczeń występujących na skórze, zarówno środowiskowych, jak i będących składnikami stosowanych kosmetyków, składa się z cząstek o właściwościach hydrofobowych ( wodoodpornych), dlatego nie mogą one zostać usunięte jedynie za pomocą wody. By oczyścić skórę ze składników produktów do makijażu, takich jak oleje, woski, silikony oraz inne substancje filmotwórcze, niezbędne są środki powierzchniowo czynne oraz produkty wzbogacone o fazę olejową , które dodatkowo rozpuszczają w.w związki.

Prawidłowe oczyszczenie-przy użyciu wody?

Przy produktach gotowych, takich jak płyny micelarne, chusteczki do demakijażu, mleczka czy olejki wielu konsumentów, uznaje, że użycie wody przy oczyszczaniu nie jest konieczne. Jednak każdy produkt, który ma za zadanie rozpuścić wstępnie makijaż i zanieczyszczenia ze skóry twarzy, należy zmyć wodą. Najkorzystniej jest, aby po pierwszym etapie oczyszczenia użyć produktu zawierającego środki powierzchniowo czynne zmywające pozostałości po wstępnym oczyszczaniu.

Cechy dobrego środka do demakijażu

Przy doborze produktu do demakijażu należy mieć na uwadze nie tylko jego skuteczność, ale też brak właściwości drażniących, nie powinny szczypać w oczy, należy zwrócić także uwagę na użyte w formulacji konserwanty oraz pH.. Musi on być na tyle silny, by usunąć zanieczyszczenia, ale równocześnie łagodny, by nie podrażnić skóry (szczególnie w okolicy oczu). Ma to szczególne znacznie w kosmetykach pozostających na twarzy przez całą noc.

Dobrze, aby jego funkcja nie było tylko mycie, ale też pielęgnacyjne, przede wszystkim nie powinien wysuszać i ściągać. Zbyt agresywne oczyszczanie i odtłuszczanie mogą prowadzić do wystąpienia podrażnień i uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego skóry. Konsekwencją może być nadmierne wydzielanie sebum, które skóra wytwarza w celach ochronnych, a to prowadzi do zablokowania porów i pojawienia się wyprysków.

 

Dwuetapowe oczyszczanie skóry twarzy

Metoda oczyszczania prosto z Azji

Demakijaż powinien mieć charakter dwufazowy. Część olejowa rozpuści składniki o charakterze tłuszczowym, a część wodna pozwoli pozbyć się zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Warto użyć takich, które nie niszczą naturalnej bariery hydrolipidowej, a tym samym nie podrażniają ani nie przesuszają delikatnej skóry.

Ta bardzo popularna metoda w Azji staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Pierwszym jej etapem jest oczyszczanie na zasadzie rozbijania i „rozpuszczania” brudu i makijażu prowadzące do ich usunięcia. Tutaj najczęściej używane są płyny micelarne, mleczka, płyny dwufazowe i oleje myjące.

Drugim etapem jest mycie za pomocą żelu myjącego, lub pianki. Produkty te przed nałożeniem należy spienić w dłoniach i tak powstałą pianę można aplikować na skórę twarzy. Następnie kosmetyk trzeba dokładnie zmyć letnia wody W azjatyckiej pielęgnacji następnym etapem jest tonizowanie skóry, czyli przywrócenie jej odpowiedniego pH.

Produkty do oczyszczania skóry metodą OCM

Naturalny Demakijaż

Oleje

Metoda OCM, czyli inaczej Oil Cleansing Method, jest oparta na oczyszczaniu skóry za pomocą czystego oleju, bez dodatku emulgatora. Polega na rozpuszczaniu makijażu za pomocą oleju, a następnie ściągnięcie go ściereczką nasączoną ciepłą woda. Przemywanie woda należy powtarzać do momentu, kiedy cały olej zostanie usunięty z powierzchni skóry.

Oleje do oczyszczania twarzy na skutek wysokiej zawartości substancji lipofilowych, sięgającej ok. 80-90 %, skutecznie wtapiają się w hydrofobowe resztki makijażu. Sprawia to, że demakijaż jest dokładniejszy i bardziej wydajny.

Wadą tej metody jest ewentualne obciążenie skóry spowodowane niedokładnym zmyciem produktu ze skóry, dlatego po tym etapie tzw.: rozpuszczenia zanieczyszczeń ,należy użyć łagodnego środka myjącego na bazie środków powierzchniowo czynnych zmywając pozostałości po wstępnym oczyszczeniu.

Produkty na bazie olejów są najbardziej skuteczne w usuwaniu ciężkiego, nawet wodoodpornego makijażu. Przy projektowaniu produktu olejowego należy się więc skupić na odpowiednim doborze lipidów do określonego rodzaju cery. Przede wszystkim istotna jest komedogenność danych olejów, czyli zdolność do zatykania porów skóry, co skutkuje pojawieniem się niedoskonałości w postaci zaskórników i wyprysków.

 

 Obecni konsumenci coraz częściej zwracają uwagę mi dokładne oczyszczenie cery po całym dniu, co przekłada się na rosnącą popularność produktów do demakijażu. Trend naturalności jest bardzo silny dlatego też warto sięgnąć po produkty naturalne lub pochodzenia naturalnego.